Praca w Szwajcarii: Szukanie pracy w Szwajcarii
Jak znaleźć pracę w Szwajcarii, informacje o szwajcarskim rynku pracy, pozwoleniach pracy w Szwajcarii, dostępnych ofertach pracy w Szwajcarii, oraz gdzie szukać pracy w Szwajcarii dowiecie się w tym artykule.
Szwajcaria jest bardzo atrakcyjnym miejscem pod względem pracy i życia: wynagrodzenia, kultura i jakość życia są na bardzo wysokim poziomie. Jednak konkurencja pod względem otrzymania pracy jest bardzo wysoka, nawet dla osób wykształconych. Nie bądźmy jednak tak pesymistyczni, gdyż „dla chcącego, nic trudnego”
Praca w Szwajcarii
Szwajcarski rynek pracy
Szwajcarski rynek pracy, jak i szwajcarska ekonomia jest bardzo stabilna. Bezrobocie jest jednym z najniższych na Świecie, wartość 3,6% w 2016, nawiązując do State Secretariat for Economic (SECO). Atuty pracy w Szwajcarii to m.in. jedne z najwyższych płac na Świecie, 4 tygodniowe wakacje, ubezpieczenie socjalne. Niestety minusem jest, że rynek pracy jest mały i wymagania stawiane aplikującym bardzo wysokie.
Oferty pracy w Szwajcarii.
Pomimo, że Szwajcaria jest małym krajem posiadają bardzo wysoko wykwalifikowaną kadrę (m.in. w biotechnologiach, medycynie, ekonomii), jednym z głównych przychodów jest również przemysł mechaniczny/elektryczny jak i sektor chemii. Z tego względu możemy znaleźć oferty dla wykwalifikowanych inżynierów, farmaceutów, konsultantów bankowych, ubezpieczycieli czy pracowników IT i analityków finansowych. Międzynarodowe firmy są pracodawcami znacznej części angielskojęzycznych pracowników, a firmy takie jak Nestle, Novartis, Zurich Insurance, Roche, Credit Suisse, Adecco, Swiss Re i Glencore posiadają tam swoje siedziby główne. Również organizacje pozarządowe takie jak World Trade Organisation, Czerwony Krzyż, Organizacja Narodów Zjednoczonych posiadają siedziby w Genewie lub w innych miastach Szwajcarii.
Szwajcarska kultura zarządzania
Szwajcarzy cenią trzeźwość, zapobiegliwość, tolerancję, terminowość i poczucie odpowiedzialności, co znajduje odzwierciedlenie w ich praktykach biznesowych, które wydają się być formalne i konserwatywne. Kultura w szwajcarskich firmach może się różnić w zależności od tego, czy firma jest w francuskim, niemieckim lub włoskim regionie Szwajcarii. Z reguły, hierarchia firmy na formę „”drabiny””, decyzje są podejmowane w górnej hierarchii firmy. Firmy z francuskich i włoskich obszarów mogą być bardziej nastawione na mniej formalne zachowania niż w obszarach niemieckich. Spotkania są zorientowane na wykonanie zadania; Rozmowy są precyzyjne, wyważone i mogą wydawać się nieco negatywne dla niektórych. Szwajcarzy są uważani za trudnych, ale uczciwych negocjatorów, u których nie ma miejsca na humoru podczas spraw biznesowych. Separują sprawy biznesowe od życia osobistego: Szwajcarzy nie chcą łączyć pracy z przyjemnością. Godziny pracy są długie: około 45 do 50 godzin w tygodniu.
Szwajcarskie pozwolenia na pracę
Szwajcaria nie należy do UE, ale obywatele krajów, które są częścią UE lub EFTA (Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu) mogą przyjechać do Szwajcarii bez wizy, poruszać się między kantonami, szukać pracy do trzech miesięcy bez konieczności pozwolenie na pracę – choć jeśli planujesz zostać na dłużej niż trzy miesiące, musisz zarejestrować się o pozwolenie na pobyt z kantonu, w którym żyjesz.. Aby uzyskać najnowsze informacje, warto zajrzeć na stronę Federalnego Urzędu ds. Migracji (FOM). Jest to o wiele trudniejsze dla osób z poza UE lub EFTA, istnieją ścisłe limity zatrudnienia dla cudzoziemców, pracodawca musi udowodnić, że praca nie może być wykonana przez lokalną osobę i pozwolenia są ograniczone m.in. dla menedżerów, specjalistów i osób z wyższymi kwalifikacjami edukacyjnymi. Jeśli dostaniesz ofertę pracy, pracodawca składa wniosek w lokalnym kantonie który przekaże go do zatwierdzenia do FOM.
Jeśli masz pracę w międzynarodowej organizacji, nie potrzebujesz pozwolenia na pracę, ale musi być wydany specjalny dowód osobisty (Identitätskarte lub Carte de Légitimation).
Języki
Szwajcaria ma trzy główne języki narodowe: niemiecko-szwajcarski jest najczęściej używany, zwłaszcza w centrum i na terenach na wschodzie; francuski jest używany na zachodzie; i włoski na południu. Choć angielski jest często używany w miejscu pracy, posiadając umiejętność komunikacji w jednym z tych języków daje to przewagę na rynku pracy.
Kwalifikacje
Jeśli chcesz pracować w zawodzie regulowanym – służba zdrowia, nauczanie, technologia, prawo czy praca socjalna – w Szwajcarii, musisz mieć aprobatę swoich kwalifikacji nawet jeśli jesteś z UE / EOG. Jeśli Twój zawód nie jest regulowany możesz nadal chcieć uzyskać certyfikat na poziomie szwajcarskim, który zapewnia szwajcarskim pracodawcom informacje na temat w jaki sposób Twoje kwalifikacje mają się do szwajcarskiego systemu edukacji. Możesz dowiedzieć się więcej informacji jak zrobić ten proces za pośrednictwem Sekretariatu Stanu w Ministerstwie Edukacji, Badań Naukowych i Innowacji (SERI).
Kwalifikacje akademickie (nie dotyczy zawodów regulowanych) z niektórych krajów są uznawane za pośrednictwem Procesu Bolońskiego. Tytuł uczelniany (tytuł licencjata i powyżej, ale nie te związane z zawodami regulowanymi) może być również uznane w celach zarobkowych za pośrednictwem szwajcarskiej ENIC-NARIC.
Jak szukać pracy w Szwajcarii?
Postaw swoje pierwsze kroki w poszukiwaniu pracy w Szwajcarii na prazag.pl, gdzie znajdą Państwo stale aktualizowaną listę miejsc pracy w różnych sektorach w całym kraju.
Jeśli jesteś z UE lub EOG możesz szukać pracy w Szwajcarii za pośrednictwem EURES, Europejski Portal Mobilności Pracy. Jest on utworzony przez Komisję Europejską i zaprojektowany w celu ułatwienia swobodnego przemieszczania się w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jak i pomocny dla poszukujących pracy, możesz przesłać tam swoje CV, które może być przeglądane przez potencjalnych pracodawców, a także możesz znaleźć tam inne informacje na temat kwestii prawnych i administracyjnych związanych z pracą w Szwajcarii.
Publiczne służby zatrudnienia
Regionalne Centra Pracy (RAV / ORP / URC) w różnych kantonach Szwajcarii pomogą obywatelom UE / EOG znaleźć pracę, możesz zarejestrować się w lokalnym urzędzie lub spojrzeć na aktualny wykaz wakatów na ich stronach.
Agencje rekrutacyjne
Zarejestruj się w jednej z wielu prywatnych agencji zatrudnienia. Prywatne agencje pośrednictwa pracy są nazywane Arbeitsvermittlung lub Agence de placement. W Szwajcarii działają dwie główne agencje Manpower i Adecco. Ale jest dużo mniejszych operujących w danym kantonie.
Szwajcarskie gazety
Oferty pracy można również szukać w gazetach: szukaj w rubryce stellentinserate w niemieckojęzycznych gazetach, les offres d’emploi w francuskich lub annunci di Lavoro w włoskich. Główne gazety, które prowadzą reklamy m.in. Basler Zeitung, Bund i Berner Zeitung, Corriere del Ticino, Finanz und Wirtschaft, Handelsblatt, Le Temps (Genewa), Neue Zürcher Zeitung, Schweizerische Handels-Zeitung i Sonntagszeitung. Tages-Anzeiger (Zurich), 24 Heures (Vaud) oraz Tribune de Genève (Genewa) każda publikuje ogłoszenia pracy raz w tygodniu.
Networking
Miejsca pracy są często wypełniane poprzez kontakty w szwajcarskich firmach, budowanie zatem sieci znajomości może być kluczowe. Dołącz do profesjonalnych serwisów, takich jak LinkedIn i sprawdzaj firmy. Oto kilka z nich: : American International Club of Geneva, Organisation of Women in Trade: Geneva, Executives International
Strony z ofertami pracy w Szwajcarii:
Biura pracy tymczasowej:
http://www.manpower.ch
http://www.mfg.ch
http://www.adecco.ch
Inne:
http://www.jobs.ch
http://www.manpower.ch
http://www.jobscout.ch
http://www.monster.ch
http://www.jobup.ch
http://www.treffpunkt-arbeit.ch/ (strona szwajcarskiego urzędu pracy)
http://www.creyfs.ch
http://www.vedior.ch
http://www.topjobs.ch
http://www.jobsafari.ch
http://www.fr.jobpilot.ch
http://www.ideasemplois.ch
http://www.optioncarriere.ch
http://www.liliput.ch – opieka nad dziećmi
http://www.kijiji.ch – ogłoszenia za darmo (Bazylea, Zurych, Lucerna, Genewa, Berno, St. Gallen)
http://www.tempojob.li/
http://stellen.suedostschweiz.ch/v1/suchen/index.htm
http://stellen.li/
http://www.myscience.ch/en/jobs_and_careers/search
http://www.jobwinner.ch
http://alpemploi.december.fr/en.html
http://www.webliste.ch/
http://www.stellen.ch/
http://www.gate24.ch/
http://www.adsjob.com/
http://www.gratis-inserate.ch/
http://www.careerjet.ch/
Praca dla wolontariuszy:
http://www.onlinevolunteering.org
AIDS Hilfe Switzerland
http://www.aids.ch/d/index.php
ASHA for Education Zurich Chapter.
http://www.asha-zurich.ch
Amnesty International in Switzerland
http://www.amnesty.ch
Benevol wolontariusze w języku niemieckim
http://www.freiwilligenjob.ch
Bergwald Projekt
http://www.silviva.ch/bildungswerkstatt/index.html
Blood Donating in Switzerland – Blutspende
http://www.blutspende.ch/de/home.htm
Caritas Switzerland
http://www.caritas.ch
Children in Need – Kinder in Not Switzerland
http://www.kinderinnot.ch
Forum Freiwilligenarbeit
http://www.forum-freiwilligenarbeit.ch
Greenpeace Switzerland
http://www.greenpeace.ch/onlinewarrior/php/home_d.html
Kovive – Holidays for Needy Children in Switzerland
http://www.kovive.ch
Lifespark
http://www.lifespark.org
Mountain Wilderness Switzerland
http://www.mountainwilderness.ch
Paidos
Schweizer Tafeln
http://www.schweizer-tafeln.ch/de
Sport The Bridge – Szwajcarska organizacja pomocy dzieciom w Etiopii
Stiftung für das kritisch kranke Kind
http://www.stiftung-chance.ch
Swiss Deaf Association – glusi w CH
http://www.swissdeaf.ch
Swiss Homeless Soccer/Football League
http://www.in-kick.org
Swiss Red Cross
http://www.redcross.ch
Swiss Red Cross Kanton Zuerich
http://www.roteskreuzzuerich.ch
Swiss Sport for Disabled Association
http://www.plusport.ch
The Swiss Federation of the Blind and Visually Impaired
http://www.sbv-fsa.ch
Tischlein Deck Dich program to help feed the poor in CH
http://www.tischlein.ch
UNICEF Switzerland
http://www.unicef.ch
World Wildlife Fund Switzerland
http://www.wwf.ch
Zrób pierwszy krok – nawet gdy nie ma oferty pracy
Wiele miejsc pracy w Szwajcarii są wypełnione przez ludzi kontaktujących się z bezpośrednio firmą, a nie za pośrednictwem ogłoszeń w prasie lub w internecie. Zatem sprawdź listę firm szwajcarskich, aby sprawdzić z firmą czy nie potrzebują kogoś o podobnym profilu do Twojego. Informacje na temat wielu firm szwajcarskich znajdziesz na SwissFirms, a Swiss Chamber of Commerce, oraz na stronie internetowej Federal Commercial Registry. Upewnij się, że adresujesz swoje CV i list motywacyjny do właściwej osoby (i we właściwym języku): Personalabteilungsleite (niemiecki HR) lub Directeur de Ressources Humaines (francuski HR).
Ubieganie się o pracę w Szwajcarii
Przed ubieganiem się o pracę, musisz wiedzieć, jakiego stylu użyć aby napisać szwajcarskie CV i list motywacyjny, aby Twoja aplikacja zasługiwałą na uznanie. Aby dowiedzieć się, jak przygotować swoje CV i list motywacyjny przekażemy w następnym artykule. Jeśli posiadacie jakieś doświadczenia albo dodatkowe informacje, śmiało dzielcie się z nimi w komentarzach.